Termostat Danfoss Icon – Regulacja PWM

Termostat Danfoss Icon – Regulacja PWM

Programatory Danfoss Icon to nowe urządzenia dołączone do oferty w 2017 roku przeznaczone do podłogówki. Propozycja Danfoss Icon bazuje na dwóch modelach. Podstawowy typ, gdzie ustawiamy temperaturę i wskazujemy rodzaj grzania podłogowego uzależniony od pasywności cieplnej, jest bardzo prosty w obsłudze. Kolejne urządzenie ma dodatkowo regulator 7-mio dniowy oraz złącze na opcjonalny czujnik podłogowy. Dzięki temu jest możliwość automatycznego zmieniania temperatur na noc i kiedy jesteśmy poza domem w/g jednego z dostępnych cykli tygodniowych. Dzięki temu mamy możliwość zaoszczędzić na ogrzewaniu. Ekstra sensor temperatury podłogi warto wykorzystać, gdy:

– temperatura podłogi ma być na stałym poziomie,

– stosujemy zasilanie podłogówki z kotła o wysokich temperaturach (np. stałopalnego) i chcemy dopilnować, by nie przegrzać podłogi szczególnie, kiedy jest wykonana z drewna.

Regulacja PWM

Regulacja szerokością impulsu (PWM) to najbardziej skuteczna metoda regulacji obiegiem grzejnym o znacznej bezwładności cieplnej. Do tych układów grzewczych zaliczają się:

– wodna podłogówka

– podłogówka elektryczna

– wodne ogrzewanie podłogowe w starych instalacjach o znacznej pojemności wodnej

W odróżnieniu od zwykłego termostatu, który włącza się i wyłącza tylko dla nastawionej temperatury, regulator PWM funkcjonuje w inny sposób. Dobiera „okna czasowe” uruchomienia i wyłączenia elementu grzejnego tak, aby utrzymać temperaturę najbliżej wybranej temperatury i dogrzewa: niedługimi impulsami nawet, kiedy temperatura docelowa została osiągnięta. Dzięki temu szybciej odpowiada na zmiany temperatury, co procentuje wyższą ekonomiką funkcjonowania. Termostaty Danfoss Icon mają możliwość sterować napędami elektrycznymi 230V o sumie mocy do 10W. Ze względu na niską cenę można pokusić się o dostosowanie ich do ogrzewania elektrycznego. wystarczające jest, by dołożyć mini przekaźnik z cewką na 230V i łączami o obciążeniu 16 A. Cena takiego urządzenia to ok. 16-20 zł. Zabieg taki podpowiadamy osobom z wiedzą w zakresie elektrotechniki.