Przewodnik ? Układanie mat elektrycznych pod kafelkami.

Przewodnik ? Układanie mat elektrycznych pod kafelkami.

Maty elektryczne MG i MD producenta Elektra dostosowane są do docieplania pomieszczeń, w których wykończeniem podłogi jest terakota lub marmur. Można je również montować je na posadzkach betonowych, wylewkach samopoziomujących jak i na zamontowanych już kafelkach lub na płytach wiórowych odpornych na wilgoć. Maty mogą zagwarantować efekt tak zwanej ?ciepłej podłogi? lub stanowić podstawowy układ grzejny.Produkowane są w zestawach o szerokości 50cm i długości od 2 do 24 m, co daje od 1m2 do 12m2 powierzchni. Zakończone przewodem podłączeniowym o długości 4m. Maty MG mają grubość 3mm i zakończone są z dwóch stron przewodem zasilającym. Wymagają więcej zachodu przy ułożeniu, ponieważ dwa kable zasilające należy podprowadzić do puszki instalacyjnej. Z uwagi na niewielką grubość stosuje się je w miejscach gdzie nie można podnieść poziomu podłogi.Z kolei mata MD ma 3,9 mm grubości i zasilana jest z jednej strony przewodem zasilającym 4m. Modele MD występują o długości nawet 1m co daje uzyskać 0,5m2 powierzchni. Maty MG jak i MD produkowane są o mocach 100W/m2 i 160W/m2 z czego mocniejsze mogą być instalowanetylko pod płytami ceramicznymi bądź kamiennymi. Płaszczyzna siatki ma warstwę o właściwościach przylepnych co zapobiega przesuwaniu się maty w trakcie montowania.

Po dokonaniu wyboru rodzaju maty przeliczamy jej rozmiar. Pamiętamy, że nie montujemy maty w miejscach planowanej stale związanej zabudowy pomieszczenia takiej jak szafki, wanna, pralka itp.
Maty wolno kształtować przez docinanie siatki na jakiej się znajduje i nawracaniu jej w odpowiednim kierunku.Powinno się przy tym zachować szczególną ostrożność by nie uszkodzić przewodu grzejnego. W strefach gdzie nie ma możliwości ułożyć maty, da się kabel pozbyć siatki lub przyciąć siatkę na niewielkie paski. Przy kablu pozbawionym siatki trzeba pamiętać, aby zachować odległość między kablami. Maty montujemy wręcz na posadce lub na zamontowanych już kafelkach. Rozpoczynamy zakładanie od punktu przyłączenia elektrycznego. Trzeba podkuć posadzkę tak by zmieściła się rurka z sensorem temperatury i przewód zasilający. Należy zadbać o to by rurka z sensorem nie dotykała się z przewodem grzejącym. Wprowadzamy sensor ciepła. Odłączamy etykietę elektryczną przymocowaną do maty, dołączamy do gwarancji. Układamy matę.Jeśli jest konieczność połączenia kilku sztuk mat w pomieszczeniu, wiążemy kable zasilające do przyłącza. Po podłączeniu wypełniamy wykucie masą klejową lub wylewką. Na tak zamontowaną matę da się wylać posadzkę samopoziomującą o grubości 2-3 mm lub nałożyć klej i ułożyć ceramikę.Ostatni etap to montaż regulatora. Jeżeli maty pełnią główne źródło ogrzewania to powinno się zastosować regulator z czujnikiem temperatury powietrza i posadzki. Jeżeli mata ma spełniać tylko funkcję tzw.?ciepłej podłogi?, sterownik może posiadać jedynie sensor temperatury podłogi.