Projektant mebli ? profesja, której nie ma

Projektant mebli ? profesja, której nie ma

Polska meblem stoi i na razie udaje się, dlatego że zwykle produkujemy nie swoje wzory na eksport. Gdyby Polacy potrafili przedstawić własny, przemyślany pod względem produkcyjnym katalog produktów,staliby się szczególnie interesującym producentem z ofertą połączonych zalet Włoch i Chin.
Dlaczego więc nie dają posady polskim designerom ? Prawda o polskim rynku zawodowym jest taka, że ich nie ma. Ironia losu, że w kraju który jest jednym z największych potentatów na świecie jeśli chodzi o produkcje mebli, nie ma tak wyspecjalizowanych ludzi. Kto więc projektuje na polski rynek ?Zazwyczaj amatorzy wymyślający brzydkie i niefunkcjonalne meble. Bywa też, że artyści wtedy powstaje ładne, lecz nadal nie funkcjonalne wyposażenie oraz konstruktorzy ze swoimi funkcjonalnymi brzydalami.
Dlatego niestety, gdy przechadzam się po poznańskich targach meblowych to na palcach jednej ręki można zliczyć producentów z naprawdę interesującą i przemyślaną ofertą skierowaną w przyszłość. Stan rzeczy oddają również doskonale same targi, gdyż jest oferta producentów i jest arena design, szkoda, że podobnie jak w realiach polskich nie przenikają się, a bytują o krok.
Oczywiście nie jestem jedyną osobą, która dostrzegła błąd. Aktualnie uczelnie chcą poprawić swoją ofertę edukacyjną i łączyć wiedzę stricte techniczną, marketingową z artystycznym polotem by kształcić specjalistów w tym zakresie – czyli projektantów mebli. Z tym, że musi minąć co najmniej kilka, a być może kilka-naście lat zanim zauważymy tego efekty i polski producent przekona się, że można i warto inwestować we własne wzornictwo, a obecne granice znikną.