Podłogówka jako najlepszy system grzewczy

Podłogówka jako najlepszy system grzewczy

Ogrzewanie podłogowe to nowatorskie rozwiązanie grzewcze, z udziałem którego podniesiemy komfort i znacznie obniżymy koszty ogrzewania domu lub mieszkania. Testy wykazały, że ten typ ogrzewania to najlepszy dla człowieka system ogrzewania biorący pod uwagę naturalny układ temperatury ciała. Przy ogrzewaniu niskimi temperaturami, czyli podłogówką, kaloryferem jest cała powierzchnia posadzki, co stwarza idealny klimat. Cieplej jest przy posadzce, chłodniej w górnej części pomieszczenia. Dzięki temu w pomieszczeniu może być o 2°C chłodniej niż w pokojach z klasycznymi kaloryferami, a mieszkańcy nie będą tego odczuwać. Jest to układ szczególnie zalecany dla osób chorych na alergię, ponieważ w pomieszczeniach z ogrzewaniem w podłodze nie ma spalania i unoszenia się cząsteczek kurzu, a także zjawiska wysuszonego powietrza jak w przypadku grzania grzejnikowego.
Funkcjonalność systemu grzewczego zależy w dużym stopniu od poziomu izolacji cieplnej podłogi. Dobra izolacja cieplna podłóg, ścian, dachu oraz szczelne okna zmniejsza zapotrzebowanie na energię cieplną i zwiększają opłacalność stosowania układu grzejnego. Ogrzewanie podłogowe wymaga posadzki, która nie stawia wielkiego oporu cieplnego, np. płytki ceramiczne, kamienne.
Ogrzewanie podłogowe wodne lub elektryczne może spełniać też rolę uzupełniającego układu grzejnego, czyli dawać tzw. ?efekt ciepłej podłogi?.