Odnawialne źródła energii to takie, których pożytkowanie nie wiąże się z ich długim brakiem, ponieważ odradzają się w stosunkowo szybkim tempie. To bogactwa przyrody, które mimo stałego zużywania odbudowują się od nowa, bo przebiegi ich tworzenia trwają krótko i nadal są okoliczności, by trwały one w przyrodzie.
Do odnawialnych źródeł energii wliczamy m.in.: radiację słoneczną, ruchy powietrza, deszcze, ruchy wód, energię ziemi oraz biomasę.
Promieniowanie słoneczne jest najpopularniejszym źródłem energii odnawialnej. Do niedawna wykorzystywanie energii słońca było mało opłacalne, bo wartość założenia tej instalacji był znaczny. Dzięki upowszechnieniu układu dofinansowania korzystanie z energii słońca jest coraz popularniejsze. Układy grzewcze oparte są o solary służące do ogrzewania wody oraz fotowoltaniczne pożytkujące energię słoneczną do produkcji energii elektrycznej. Najnowsze instalacje wykorzytujące OZE mają możliwość skorzystać nie tylko z pełnego nasłonecznienia, ale także z energii promieni rozproszonych. Z tego względu panele fotowoltaniczne tworzą prąd choćby w zachmurzone dni i podczas deszczu. Wpływa to na znacznie wyższą opłacalność układów grzewczych.
Na naszym rynku coraz większą popularność zyskują także elektrownie wiatrowe oraz pompy ciepła. Polska ma bardzo dobre warunki do wykorzystania siły wiatru oraz ciepłych wód podziemnych. Siła wiatru za pomocą turbin wiatrowych przekształcana jest w prąd i wykorzystywana do zasilania domów. Energię cieplną gruntu można spożytkować do produkcji energii użytkowej, czyli prądu i cieplnej.
W przypadku instalacji grzewczych w domach budynkach do ogrzewania pojedynczego budynku można wykorzystać energię geotermalną z pomocą pomp ciepła. Mogą być one stosowane do klimatyzacji i ogrzewania pomieszczeń.