Grzejniki: montaż i wybór – kwestie kluczowe

Grzejniki: montaż i wybór – kwestie kluczowe

Będąc przy kwestii kaloryferów, tym razemzainteresujemy się kwestiami podstawowymi. Od czego należy zacząć, czyli o czym pomyśleć wybierając grzejnik do pomieszczenia?

Prawidłowo dobrane grzejniki dają gwarancję podwójnej oszczędności. Pierwszej, przy zakupie, ponieważ na ogół wychodzi na jaw, że wystarczy wybrać mniejszy, a co za tym idzie tańszy grzejnik. Druga oszczędność wynika z bardziej skutecznej pracyautomatyki służącej dokontroli temperatury ? czym mniejsza pojemnośćinstalacji (czyli mniejsze grzejniki), tym mniejsza ilość wody w układzie, czyli niższabezwładność. Zawsze zasadne jestwięc wybierać optymalnie ? możliwie najmniejszykaloryfer. To spowoduje, że nasz dom będzie ogrzany, a rachunki niższe.

Najważniejszą ideą przywyborze grzejnika jestcharakterystyka zapotrzebowania na mocgrzewczą pokoju. Zapotrzebowanie tozależy od wieluwarunków, m. in. : typubudowli, zastosowanejocieplenia, rodzaju okienjak również wentylacji. Weryfikacja wszystkich umożliwi naprawidłowe dobranie grzejnika dopomieszczenia, w którym mapracować. Obecnie dostępne sątakże programy, jakie na podstawie szczegółów odnośnie instalacjiszacują i dopasowujągrzejniki.

Przykład:

Lokal o wielkości 16m2 wbudowli po termomodernizacji ma zapotrzebowanie na moc 70 W/m. Dokonującprostych kalkulacji okazuje się, że szukany grzejnikpowinien mieć moc zbliżoną do 700-1200W.

Teraz trzebazdecydować się na wybrany typkaloryfera i dopasować wielkością dopokoju, gdzie będziezamontowany.