Elektryczna podłogówka – kable grzejne VC i VCD.

Elektryczna podłogówka – kable grzejne VC i VCD.

Ogrzewanie podłogowe to układ ogrzewania, który jest najbardziej zdrowy dla użytkowników oraz zapewnia równy rozkład temperatury we wnętrzach.
Elektryczne ogrzewanie podłogowe pełniące rolę głównego ogrzewania, czyli stanowiącego jedyne źródło ciepła w pokoju jest montowane w wylewce. Ten rodzaj ogrzewania można zamontować, kiedy pokoje są na etapie tworzenia i podłogi nie są jeszcze wykonane.
Do montażu ogrzewania w wylewce stosowane są przewody grzewcze VC lub VCD.
VC to pojedynczy kabel grzejny izolowany z obu stron kablem zimnym. VCD to podwójny przewód zakończony z jednej strony przewodem zimnym, a z drugiej strony mufą. Wskazane kable poza konstrukcją różnią się mocą jednostkową, to znaczy ilością watów, która wypada na każdy metr przewodu grzejnego. Decydując się na przewód grzewczy trzeba wziąć pod uwagę typ pokoju i rodzaj nawierzchni podłogowej, oraz najmniejsze dozwolone odstępy, jakie powstaną pomiędzy wiązkami kabla w trakcie ich układania. Największe dopuszczalne przerwy nie mogą przekraczać 20 cm, by nie stworzyły się strefy niedogrzane.
Instalacja kabli polega na rozłożeniu ich na powierzchni podłogi zgodnie z projektem wraz z sensorem temperatury podłogi. Kable zalewa się zaprawą lub wylewką samopoziomującą. Podłączenie przewodów VC oraz VCD do instalacji elektrycznej należy zrobić z pomocą regulatora temperatury. Wybór najlepszego punktu montażu puszki z sterownikiem jest kluczowe z powodów estetycznych i praktycznych. Przewody grzejne należy ułożyć w taki sposób, by kabel podłączeniowy o długości 2,5m można było podłączyć do puszki elektrycznej i połączyć z sterownikiem.